Bootloader kilidi açma işlemi telefonunuzu sıfırlayacaktır.

Başlamadan önce bilgisayarınıza Mi Unlock Programını indirdiğinizden emin olunuz.
Mi Unlock programı için link: https://xiaomitools.com/download/mi-flash-unlock-tool-v5-5-224-55/#

  1. Telefonunuza telefon numaranızı kullanarak Ayarlar>Mi Hesabı sekmesinden Mi Hesabı oluşturun.
  2.  Mi Hesabınızı oluşturduktan sonra Cihazı Bul seçeneğini kapalı durumuna getiriniz.
  3.  Telefonunuzun Ayarlar >Telefon Hakkında (bazı modellerde Cihazım da yazabilir)’ya girin. MIUI sürümüne “Artık siz bir geliştiricisiniz.” uyarısını görene kadar üst üste 7 kere tıklayın.
  4.  Ayarlar > Ek ayarlar > Geliştirici seçenekleri sekmesinden OEM Kilit Açma seçeneğini aktif ediniz. (Eğer böyle bir seçenek yok ise bir sonraki adıma geçiniz, bazı modellerde bu seçenek olmayabilir. Var ise, kesinlikle aktif konuma getiriniz.)
  5. Ayarlar > Ek ayarlar > Geliştirici seçenekleri sekmesinden Mi Kilit Açma seçeneğini aktif ediniz. Bu esnada hattınızın interneti üzerinden serverlara bağlantı kurulacaktır. Bu sebeple bu adım esnasında mobil veri kullanın, WiFi kabul edilmez.
  6.  Ekrana gelen uyarı yazısına/yazılarına anladım butonuna tıkladıktan sonra ana ekrana geri dönün.
  7.  Bilgisayardaki Mi Unlock programına Mi Hesabınız ile giriş yapın. Bu adımda az önce oluşturduğunuz Mi Hesabını yani kullanıcı adı olarak cep telefonu numaranız ve hesabınız için belirlediğiniz şifre ile giriş yapacaksınız. İsterseniz cihazdaki Mi Hesabı sekmesine girdiğinizde sağ üst konumdaki barkod seçeneğine tıklayarak kamera aracılığı ile dinamik barkodunuzu okutturabilir, klavyeden giriş yapmak için yorulmazsınız.
  8. Telefonun güç menüsünden, Yeniden Başlat seçeneğine basın, ekran kararınca Ses Kısma tuşunu ekrana şapkalı bir tavşan ve Fastboot yazısı gelene kadar basılı tutun.
  9.  Telefonunuz Fastboot moduna girmiş durumda. Bu modda bilgisayara USB kablo aracılığıyla bağlayın ve Unlock tuşuna tıklayın.
  10.  2 kez 10 saniyeden geriye sayıp sizden onay isteyecektir, onaylayın.

Bu işlemleri ilk kez bir Xiaomi cihaz aldığınızda %99’a kadar gelecek ve başarısız oldu hatası verecektir. Bu hatanın yanında sizden belirli bir süre sonra tekrar denemenizi isteyecektir. Bu süre boyunca telefonu olağan şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz ancak sistem güncellemesi ve fabrika ayarlarına geri yükleme yapmamalısınız. Belirtilen süre (genelde 168 saat = 1 hafta) dolduktan sonra 7. adımdan itibaren tekrarlayınız. Bootloader kilidiniz açılmış olacaktır. İşlemler sonrası cihazınız yeniden başlamaz ise Ses Kısma+Ses Açma ve Güç tuşlarına aynı anda, ekran kapanıncaya kadar basılı tutunuz. Daha sonra cihazı normal şekilde açınız.

Xiaomi marka cihazların kayıt durumu geldiği pazardaki satış kuralları nedeniyle bootloader kilidinin açık olup olmamasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak kayıt işlemleri fiyata dahildir. Tarafınıza ulaşan kayıtsız cihazlar için bootloader unlock işlemi konusunda sizleri yönlendiriyoruz ve 1 hafta sonrasında kayıt işlemini tamamlıyoruz (Xiaomi, bootloader kilitlerini genellikle 168 saat sonra açıyor). Kayıt sonrası tüm Xiaomi cihazlar yalnızca SIM2 olacak şekilde tek SIM kart ile çalışır. Bootloader unlock işlemi kullanıcının SIM kartının takılı olmasını zorunlu kıldığı için tarafınıza gönderilmeden önce yapılamıyor.

Bootloader kilidimi açtım, şimdi ne yapmam gerekiyor?

Bootloader kilidinizi açtığınız zaman bizimle iletişime geçmek zorundasınız. Sizi yönlendireceğimiz Teknik Destek Ekibimiz, bilgisayarınıza Teamviewer uzaktan bağlantı programı aracılığı ile bağlanıp, kayıt işlemlerinizi tamamlar. Kayıt işlemleri randevuları Teknik Destek Ekibi’nin çalışma saatleri içerisinde verilir.
Haftaiçi: 11:00 – 17:00 arası
Cumartesi günleri uzaktan kayıt işlemleri yapılmamaktadır. Ancak randevu tarihleri size uymuyor ise kayıt işlemi için cihazınızı cumartesi günleri yine mesai saatleri içerisinde olmak şartı ile şubemize getirebilirsiniz.

Mi 10T ve Mi10T Pro modelleri uzaktan bağlantı şeklinde kayıt desteklememektedir.

Bu modellerden birine sahip iseniz, cihazınızın bootloader kilidini açıp şubemize getirmeniz veya 643 766 902 kodu ile Yurtiçi Kargo aracılığıyla bize göndermeniz gerekmektedir.

NOT: Yukarıda yazılı olan modellere sahipseniz ve cihazınızın bootloader kilidini açtıktan sonra Android 11 güncellemesini yüklemiş iseniz, uzaktan bağlantı ile kayıt yapılabilir. Ancak bu işlem için hızlı internet ve hızlı bilgisayar (en az intel i3 işlemcili ve Windows 10 yüklü) olması gerekmektedir. BL kilidi açıldıktan sonra cihazınızı Android 11’e yükseltip bizimle tekrar iletişime geçiniz.

Hazır kayıtlı gönderilebilen cihazlarda siparişiniz sonrası kendinize ait kırık bozuk vb. gibi durumlardan dolayı gözden çıkardığınız cihazların seri numaralarını bizimle paylaşmanız doğrultusunda, siparişini tamamladığınız cihazlar sizlerin bizimle paylaştığı IMEI seri numarası ile kayıt edilecek ve gönderilecektir. Eğer mevcutta böyle bir cihazınız yok ise, kendi elimizde bulunan hurda cihazlardan aktarım yapmaktayız. Fakat dipnot olarak belirtilmelidir ki; IMEI numaraları 15 haneli sayılar olduklarından kaynaklı, her zaman klon/kapanma riski vardır. Son rakam hariç IMEI’ler sürekli seri halde devam ettikleri için örn: “35127100000001x” no’lu IMEI numarasının devamı 2 olacağından “35127100000002x”, 3,4,5 ve bilimum devam eden rakamlardan dolayı IMEI numaralarının kopyalanması kaçınılmaz bir durumdur. Ancak iş prensibimiz olarak amacımız ve hedefimiz sorunları problemleri teker teker çözmek olduğundan, bu tarz durumlarla karşılaşıldığında ücretsiz destek vermekteyiz.

Lütfen siparişiniz sonrası (eğer satın aldığınız cihaz kayıt edilebilen bir model ise), şahsınıza ait eski cihazınızın IMEI numarasını bizimle paylaşmayı unutmayın. Bu şekilde kayıt konusundaki kapanma riskini en aza indirgemiş olursunuz. 😊

Evet, yapabilirsiniz. Kredi kartı işlemlerimiz Pazartesi’den Cumartesi’ye saat 10:00-17:00 arası, sanal POS üzerinden yapılmaktadır.
İşlem komisyonları bankadan bankaya değişmekle beraber yaklaşık olarak aşağıdaki şekildedir:
Tek çekim için bilgi alınız.
Taksitler için bilgi alınız.
(Bankanıza ve günlük oranlara göre değişebilir)

İşlem nasıl oluyor?

Kredi kartınızın ön ve arka yüzü ile kartın bağlı olduğu cep telefonu numarasını bizimle paylaşmanız gerekmektedir. Aynı şekilde bu bilgileri yazılı şekilde tarafımıza ilettikten sonra bir A4 kağıdına isim soyisminiz, cep telefonu numaranız, beyanınızı açıkça belirtmeniz ve imzanızı atmanız gerekmektedir. İmzanızın alt kısmına TC kimlik kartınızın ön ve arka yüzünü yerleştirip bizimle görsel paylaşınız. Bu işlemlerin ardından kartın bağlı olduğu telefon numarasına işlem tutarını belirten ve onay kodu içeren bir mesaj geliyor. Kodu bize söylemeniz yeterlidir ve işleminiz tamamlanıyor.

-——————————————

Yapmanız gerekenlerle ilgili örnek resim aşağıdaki linktedir. Tek tıkla ulaşabilirsiniz.

https://i.hizliresim.com/58ejllg.jpeg

Direnç nedir?
Anakart üzerinde bulunan devrelerden biridir.

Direnç değişimi neden yapılır?
Eski nesil Xiaomi cihazlarda repair işlemi yazılımsal olarak mümkün idi ancak Xiaomi artık NVData yani IMEI/MAC bilgilerini daha da kısıtlı kapalı hale getirmiştir. RSA güvenliğini aşabilmek için mecburi olarak anakarta müdahale gerekmektedir. Örneğin bir cihazın anakartında fabrikasyon 33k değerinde gelen direnç sökülüp profesyonel servis teknikerleri tarafından 100k olarak değiştirildiğinde RSA koruması aşılmış olur. Bu durum, cihazı kandırır ve cihaza orijinal NVData bilgileri ile çalıştığını düşündürür. Eğer direnç değişimi yapılmaz ise IMEI Repair yapılan cihaz açılmaz, Recovery ekranında bootloop döngüsü yaratır ve aşağıda kırmızı şekilde NV Data hatalı uyarısı verir. Cihazı kullanamazsınız.
Son nesil Xiaomi cihazların (genellikle Qualcomm işlemcili modeller) direnç değişimi mecburi olarak yapılması gerekir. Direnç değişimi sadece profesyonel teknikerler tarafından yapılmalıdır.

Direnç değişimi sonrası sistem güncellemesi ve fabrika ayarlarına sıfırlama yapabilir miyim?
Evet, sistem güncellemesi yapabilirsiniz. Ancak fabrika ayarlarına sıfırlama yaparsanız yapılan kayıt işlemi iptal olacaktır.

Dirençle kayıt yapılmış cihazımı fabrika ayarlarına sıfırlamam gerekti, cihazım yeniden direnç işlemi görmek zorunda mı?
Hayır. Cihazınızın direnç değişimi ile bir defaya mahsustur ve kayıt (repair) işleminin geriye kalan tüm kısımları yazılımsaldır. Eğer cihazınızı bilimum sebeplerden sıfırlamanız gerektiyse ve bunu yaptıysanız telefonunuzu servisimize getirmeniz yada göndermeniz gereklidir. Müşteri servisimize ulaşmakta sıkıntı çekiyor ise anlaşmalı kargo kodumuz ile gönderim sağlayabilir.

Direnç değişimi yaptırmadan cihazı kullanabilir miyim?
Evet, ancak TR yasalarına göre her bir slot için 4 aylık kullanım sağlayabilirsiniz. Eğer cihazınız çift hatlı ise 4 ay 1.slot, 4 ay da 2.slot olmak üzere toplamda 8 ay kullanım sağlarsınız. Daha sonrasında pasaport kaydı yapmanız gerekir (2023 yılı IMEI kayıt vergi fiyatı 6090 TL’dir) veya tekrardan yılbaşını beklemelisiniz. Her yılbaşında yurtdışı cihazların marka model fark etmeksizin kullanım süreleri sıfırlanır. Yüksek vergi oranları nedenleriyle direnç değişimi yapmak bütçesel olarak daha mantıklıdır.

Direnç değişimi hangi markalarda geçerlidir?
Sadece ve sadece XIAOMI marka/model cihazlar için geçerlidir. Örn: Apple, Vivo, Oppo, OnePlus, Asus, Lenovo vs. gibi markaların cihazlarında bu işlem yapılmamaktadır.