Xiaomi

Xiaomi 14 Ultra Kamera testi

ULTRA PREMİUM ?

Xiaomi 14 Ultra Kamera testi

149
KAMERA
13’üncü​

SIRALAMA KONUMUKüresel Sıralamada

KAYNAK  dxomark.com

Fotoğraf, video ve yakınlaştırma kalitesindeki performansını son kullanıcı perspektifinden ölçmek için Xiaomi 14 Ultra’yı zorlu DXOMARK Kamera test paketimizden geçirdik. Bu makale, cihazın çeşitli testlerde ve çeşitli yaygın kullanım durumlarında nasıl performans gösterdiğini özetlemektedir ve testlerimizin en önemli sonuçlarını, toplanan verilerin bir özetiyle vurgulamayı amaçlamaktadır.

Genel Bakış

Temel kamera özellikleri:

 • Birincil: 50MP 1″ sensör, 24mm eşdeğeri, f/1,6-4,0 otomatik değişken diyaframlı lens, PDAF , OIS
 • Ultra geniş: 50 MP 1/2,51″ sensör, 12 mm eşdeğeri, f/1,8 diyafram açıklıklı lens, PDAF
 • Tele1: 50 MP 1/2,51″ sensör, 75 mm eşdeğeri (3,2x) lens
 • Tele2: 50 MP 1/2,51″ sensör, 120 mm eşdeğeri (5x) lens

Puanlama

Genel puan hesaplamalarına dahil edilen alt puanlar ve nitelikler.


Xiaomi 14 Ultra

149
KAMERA
117

130

111

128

108

124

112

117

80

82

75

85

83

91

120

En iyi

113

122

150
Video
113

116

118

119

113

118

118

119

75

86

115

118

Kullanım durumları ve Koşullar

Kullanım senaryosu puanları, belirli durumlarda ürün performansını gösterir. Genel puan hesaplamalarına dahil edilmezler.

EN İYİ 180

Dış mekan

Parlak ışık koşullarında çekilmiş fotoğraflar ve videolar (≥1000 lüks)

EN İYİ 169

Kapalı

İyi aydınlatma koşullarında çekilmiş fotoğraflar ve videolar (≥100 lüks)

EN İYİ 138

Düşük ışık

Düşük aydınlatma koşullarında (<100 lüks) çekilen fotoğraflar ve videolar

EN İYİ 154

Arkadaşlar ve Aile

Portre ve grup fotoğrafı ve videoları

Artıları

 • Arkadan aydınlatmalı zor sahnelerde bile iyi vurgu koruması
 • Düşük ışık dahil tüm ışık koşullarında neredeyse gürültüsüz görüntüler
 • Yakınlaştırırken iyi ayrıntı
 • Doğru otomatik odaklama
 • İyi pozlama ve oldukça geniş dinamik aralık
 • Çoğu durumda doğru beyaz dengesi ve hoş renkler
 • Statik videoda ve kayıt sırasında yürürken etkili stabilizasyon

Eksileri

 • Genellikle gözle görülür deklanşör gecikmesi
 • Sınırlı alan derinliği, grup portrelerinde bazı konuların odak dışı kalmasına neden olur
 • Özellikle düşük ışıkta ara sıra renk hataları
 • Tüm test koşullarında hafif yumuşak dokular
 • Bazı iç mekan ve düşük ışık koşullarında yerel gürültü
 • Videoda bazen yavaş odak geçişleri
 • Video kareleri arasındaki keskinlik farkları

Xiaomi Ultra 14, DXOMARK Kamera testlerinde iyi bir performans göstererek bugüne kadar test edilen en iyi Xiaomi telefonu oldu. Ancak sıralamamızda en iyiler arasında yer alamadı. Toplam dört adet 50MP görüntü sensörü, değişken diyafram açıklığı, fotoğraf ve video HDR modlarının yanı sıra bir dizi başka özellik ve modla 14 Ultra, sektördeki en etkileyici kamera özelliklerinden bazılarını sunuyor. Donanım açısından 13 Ultra’ya göre pek bir değişiklik olmadı; bu da önceki modele göre yapılan iyileştirmelerin çoğunun ince ayar ve yazılım optimizasyonundan kaynaklandığı anlamına geliyor.

Testlerimizde genel fotoğraf kalitesi, geniş dinamik aralık, düşük gürültü ve güzel renklerle mükemmeldi. Ancak Xiaomi bazı alanlarda rekabetin gerisinde kaldı. Sıfır deklanşör gecikmesi sunmuyordu ve yakalanan ayrıntı seviyeleri, sıralamamızdaki en iyi cihazlara göre daha düşüktü. 14 Ultra tele yakınlaştırmada bugüne kadarki en iyi sonuçları elde etti ve özellikle yakın ve orta mesafe tele ayarlarında etkileyiciydi. Ancak yakınlaştırma spektrumunun diğer ucunda, ultra geniş sonuçlar bazı test kategorilerinde diğer amiral gemilerinin gerisinde kaldı.

İyi pozlama ve geniş dinamik aralık, güzel renkler ve düşük gürültü sayesinde video performansı mükemmeldi. Video sabitleme, video çekimlerini düzgün ve sabit tutma konusunda iyi bir iş çıkardı. Ancak test uzmanlarımız bazı iç mekan ve düşük ışıklı sahnelerde yerel gürültüyü, yavaş odak geçişlerini ve video kareleri arasındaki keskinlik farklılıklarını da fark etti.

Xiaomi HDR modu Google’ınkiyle uyumlu olduğundan, Xiaomi 14 Ultra örnek fotoğraf ve videolarının HDR modunda çekildiğini ve analiz edildiğini lütfen unutmayın. Bu makalede kullanılan Huawei ve Apple örnekleri kendi HDR formatlarında yakalanmış ve analiz edilmiştir ancak bunların görüntüleri, yapımcıların özel HDR formatları nedeniyle diğer cihazlarda ve web tarayıcılarında HDR olarak görüntülenmeyebilir .

Xiaomi 14 Ultra – Leica Vibrant modunda canlı renkler

Test özeti

DXOMARK Kamera testleri hakkında : DXOMARK’ın Kamera değerlendirmeleri laboratuvarlarda ve gerçek dünya koşullarında çok çeşitli konular kullanılarak gerçekleştirilir. Puanlar, sonuçların doğrudan laboratuvar kurulumlarımızdaki ölçüm yazılımı tarafından hesaplandığı objektif testlere ve görüntü uzmanlarından oluşan bir panelin, görüntü kalitesine ilişkin insan muhakemesi gerektiren yönleri karşılaştırmasına olanak tanıyan gelişmiş bir metrik kümesinin kullanıldığı algısal testlere dayanmaktadır. Bir akıllı telefonun test edilmesi, mühendislerden ve teknisyenlerden oluşan bir ekibin yaklaşık bir hafta boyunca çalışmasını gerektirir. Fotoğraf, Yakınlaştırma ve Video kalitesi ayrı ayrı puanlanır ve farklı cihazlardaki kameralar arasında karşılaştırma yapmak için Genel puanda birleştirilir. DXOMARK Kamera protokolü hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın. Akıllı telefon kamera puanlarına ilişkin daha fazla ayrıntıyı burada bulabilirsiniz . Aşağıdaki bölüm DXOMARK’ın kapsamlı test ve analizlerinin temel unsurlarını bir araya getirmektedir. Talep üzerine tam performans değerlendirmeleri mevcuttur. Tam raporun nasıl alınacağı konusunda lütfen bizimle iletişime geçin  .

Xiaomi 14 Ultra Kamera Puanları Ultra Premium’a Karşı
Bu grafik, test edilen cihaz ve referanslar arasındaki DXOMARK fotoğraf, yakınlaştırma ve video puanlarını karşılaştırır. Fiyat segmentinin ortalama ve maksimum puanları da belirtilir. Her fiyat segmenti için ortalama ve maksimum puanlar, test edilen cihazların DXOMARK veri tabanına göre hesaplanır.

Fotoğraf

144

169

Huawei Pura 70 Ultra
DXOMARK Kamera Fotoğraf testleri hakkında

Puanlama ve analiz için DXOMARK mühendisleri, kameranın varsayılan ayarlarını kullanarak hem kontrollü laboratuvar ortamlarında hem de dış mekan, iç mekan ve düşük ışıklı doğal sahnelerde 2.600’den fazla test görüntüsü yakalar ve değerlendirir. Fotoğraf protokolü, ana kullanım durumlarını dikkate alacak şekilde tasarlanmıştır ve portre, aile ve manzara fotoğrafçılığı gibi tipik çekim senaryolarını temel alır. Değerlendirme, görüntülerin doğal manzara referansına göre görsel olarak incelenmesi ve 1 ila 1.000+ lüks arasındaki farklı aydınlatma koşulları ve 2.300K ila 6.500K arasındaki renk sıcaklıkları altında laboratuvarda çekilen grafik görüntüleri üzerinde objektif ölçümler yapılmasıyla gerçekleştirilir.

Xiaomi 14 Ultra, birincil kamerasıyla çok iyi sonuçlar verdi. Tüm ışık koşullarında gürültü seviyeleri çok düşüktü ve geniş dinamik aralık, iyi bir vurgu ve gölge ayrıntısı sağlıyordu. Renkler güzeldi, doğru beyaz dengesi vardı ve otomatik odaklama sistemi nesneler üzerinde iyi bir netlik sağlıyordu. Bununla birlikte, doğrudan rakiplerinin çoğunun aksine, 14 Ultra sıfır deklanşör gecikmesi sunmuyordu ve yakalanan ayrıntı düzeyi, sınıfının en iyisi cihazlardan daha düşüktü. Testçilerimiz ayrıca düşük ışıkta bazı renk tonlarını, kontrast sorunlarını ve HDR bozulmalarını da gözlemledi .

Önceki Xiaomi modellerinde olduğu gibi, 14 Ultra da kullanıcıların kamera uygulamasında Leica Vibrant ve Leica Authentic modları arasında seçim yapmasına olanak tanıyor. Bu testin amacı doğrultusunda Canlı mod kullanıldı, ancak sonuçlar Otantik modla çok benzer olacaktır. Hangi modu tercih edeceğiniz büyük ölçüde kişisel zevk meselesidir. Ayrıca 14 Ultra’nın çeşitli pozlama parametrelerinin manuel olarak seçilmesine olanak tanıyan bir Pro modu sunduğunu da belirtmekte fayda var. Pro modu test edilmedi ancak kullanıcı arayüzü sezgisel görünüyor ve daha deneyimli fotoğrafçılar için iyi bir seçenek gibi görünüyor.

Xiaomi 14 Ultra Fotoğraf puanları Ultra-Premium’a karşı
Fotoğraf testleri , çeşitli ışık koşullarında pozlama, renk, doku ve gürültü gibi görüntü kalitesi özelliklerini analiz eder . Kontrollü laboratuvar koşullarında çekilen tüm görüntülerde ve gerçek hayattaki görüntülerde otomatik odaklama performansları ve yapaylıkların varlığı da değerlendirilir. Tüm bu özelliklerin, test edilen cihazla çekilen görüntülerin nihai kalitesi üzerinde önemli bir etkisi vardır ve kameranın temel güçlü ve zayıf yönlerinin anlaşılmasına yardımcı olabilir.

Maruziyet

117

130

Huawei Pura 70 Ultra

Pozlama, teknik olarak iyi fotoğraflar için temel özelliklerden biridir. Değerlendirilen ana özellik, manzara, portre veya natürmort gibi çeşitli kullanım durumları yoluyla ana konunun parlaklığıdır. Değerlendirilen diğer faktörler kontrast ve dinamik aralıktır, örn. görüntünün hem parlak hem de karanlık alanlarında görünür ayrıntıları oluşturma yeteneği. Tekrarlanabilirlik de önemlidir çünkü kameranın aynı sahnenin birden fazla görüntüsünü çekerken aynı görüntüyü sağlama yeteneğini gösterir.

Testlerimizde, Xiaomi 14 Ultra otomatik pozlama çoğu durumda iyi bir konu pozlaması ile iyi çalıştı. Geniş dinamik aralık, çerçevenin vurgu ve gölge kısımlarında iyi ayrıntılar sağladı ancak test uzmanlarımız bazı kontrast sorunları da gözlemledi.

Xiaomi 14 Ultra – Doğru yüz pozlaması, geniş dinamik aralık, düşük yüz kontrastı
Huawei Mate 60 Pro+ – Doğru yüz pozlaması, geniş dinamik aralık
Apple iPhone 15 Pro Max – Doğru yüz pozlama, geniş dinamik aralık, düşük yüz kontrastı

Çok düşük ışıkta Xiaomi, bazı rakiplerinden biraz daha koyu pozlamalar üretti. Bu , çerçevenin gölge kısımlarında daha belirgin kırpmalara neden oldu .

Xiaomi 14 Ultra – Gölge kırpma
Huawei Mate 60 Pro+ – Daha az gölge kırpılması
Apple iPhone 15 Pro Max – Daha az gölge kırpılması

Renk

111

128

Huawei Pura 70 Ultra

Renk, teknik açıdan iyi resimlerin temel özelliklerinden biridir. Analiz edilen görüntü kalitesi özellikleri cilt tonu oluşturma, beyaz dengesi, renk gölgeleme ve tekrarlanabilirliktir. Renk ve ten tonu oluşturma konusunda doğal olmayan renkleri cezalandırıyoruz ancak üreticinin renk imzası seçimine saygı duyuyoruz.

Leica Vibrant modunda renkler parlak ve beklendiği gibi canlıydı. Bu, özellikle yeşil tonlu ve mavi gökyüzüne sahip manzaralarda işe yaradı ancak cilt tonu oluşturmada daha az başarılı olabilirdi.

Xiaomi 14 Ultra – Turuncu ten tonları
Huawei Mate 60 Pro+ – Daha doğal ve hoş cilt tonları
Apple iPhone 15 Pro Max – Daha doğal ve hoş ten tonları

Beyaz dengesi genel olarak nötrdü ancak sıcak düşük ışıkta renk tonlamaları gözlemlenebiliyordu. Bu kalıplar, gerçek sahnedekinden farklı bir renk tonuyla daha güçlü olabilir . Bu tür ışık koşullarında birçok rakip daha doğal bir beyaz dengesi üretme eğilimindeydi.

Xiaomi 14 Ultra – Pembemsi kadro
Huawei Mate 60 Pro+ – Sarı döküm
Apple iPhone 15 Pro Max – Turuncu kadro

Otomatik odaklama

93

125

Huawei Pura 70 Ultra

Otomatik odaklama testleri odak doğruluğu, odak tekrarlanabilirliği, çekim süresi gecikmesi ve alan derinliğine odaklanır. Çekim gecikmesi, kullanıcının yakalama düğmesine bastığı süre ile görüntünün gerçekte çekildiği süre arasındaki farktır. Odaklanma hızını ve cihazın “sıfır deklanşör gecikmesi” adı verilen doğru zamanda görüntü yakalama yeteneğini içerir. Tek konulu bir portre veya yakın çekim için sığ bir alan derinliği hoş görünse de, grup portreleri gibi bazı spesifik koşullarda da sorun teşkil edebilir; Her iki durum da test edilir. Odak doğruluğu, sonsuzdan yakın nesnelere, düşük ışıktan dış mekan koşullarına kadar çekilen tüm gerçek hayattaki görüntülerde de değerlendirilir.

Otomatik odaklama düzensizliği ve hızı: 20Lux Δ7EV Tungsten El Tipi
Bu grafik , bir dizi resim üzerinde AFHDR kurulumunda ölçülen çekim süresine karşı kenar keskinliğini göstererek odak doğruluğunu ve hızını ve aynı zamanda sıfır deklanşör gecikmesi yeteneğini gösterir . Tüm resimler , odak bulanıklaştırmadan 500 ms sonra Tungsten aydınlatıcıyla 20Lux’ta çekildi . Bu senaryoda, sahnedeki arkadan aydınlatmalı paneller oldukça yüksek bir dinamik aralığı simüle edecek şekilde ayarlanmıştır: en parlak nokta ile %18’lik yansıtıcı gri alan arasındaki parlaklık oranı 7’dir ve bunu 7’lik Pozlama Değeri farkıyla belirtiriz. Kenar keskinliği Ölü Yapraklar tablosunun dört kenarında ölçülür ve çekim süresi LED Evrensel Zamanlayıcıda ölçülür.

Xiaomi’nin doğrudan rakiplerinin tümü sıfır deklanşör gecikmesi ile gelirken, 14 Ultra selefi gibi çoğu test koşulunda bu özelliği sunmuyor. Sonuç olarak, testlerimizde deklanşöre bastıktan sonra görüntü hafif bir gecikmeyle çekilebildi, bu da hareketli sahnelerde belirleyici anın kaçırılma riskini artırdı. Buna karşılık, hem Huawei’nin hem de Apple’ın mevcut modellerinin çekimi çok az zaman alıyor. Bu, yukarıdaki grafikte görülebileceği gibi, modelin kirişin altından geçerken deklanşöre basıldığı aşağıdaki örnek çekimlerde de görülebilir.

Xiaomi 14 Ultra – Deklanşör gecikmesi, model ileri doğru ilerledi
Huawei Mate 60 Pro+ – Sıfır deklanşör gecikmesi
Apple iPhone 15 Pro Max – Sıfır deklanşör gecikmesi

En yeni Huawei ultra premium cihazları Mate 60 Pro+ ve Pura 70 Ultra gibi, Xiaomi 14 Ultra da değişken bir diyafram açıklığına sahip. Huawei modeli gibi, Xiaomi sistemi de düşük ışıkta daha geniş bir diyafram açıklığı kullanarak ışık koşullarına otomatik olarak uyum sağlıyor. Ancak sahne içeriğine uyum sağlayamıyor gibi görünüyor. Bu nedenle grup portrelerinde arka plandaki yüzler testlerimizde odak dışı kalabiliyor.

Xiaomi 14 Ultra – Grup portresi
Xiaomi 14 Ultra – Sığ alan derinliği, arka plan yüzü odak dışı

Huawei Mate 60 Pro+ – Grup portresi
Huawei Mate 60 Pro+ – Geniş alan derinliği, arka plandaki yüz odakta

Doku

108

124

Apple iPhone 15 Pro

Doku testleri, gerçek hayattaki senaryoların yanı sıra laboratuvarda çekilen görüntülerdeki ayrıntı düzeyini ve konuların dokusunu analiz eder. Doğal çekimler için görüntünün aydınlık ve karanlık alanlarındaki detay düzeyine özellikle dikkat edilir. Objektif ölçümler, 1 ila 1000 lüks arasındaki çeşitli aydınlatma koşullarında ve farklı dinamik aralık koşullarında alınan grafik görüntüleri üzerinde gerçekleştirilir. Kullanılan grafikler, tescilli DXOMARK tablosu (DMC) ve Ölü Yapraklar tablosudur.

Tripod ve el tipi koşullar için DXOMARK CHART (DMC) ayrıntı koruma puanı ve lüks seviyeleri karşılaştırması
Bu grafik, iki tutma koşulu için DMC ayrıntı koruma puanının lüks seviyesiyle birlikte gelişimini gösterir. DMC ayrıntı koruma puanı, DXOMARK grafiğimizdeki çeşitli ürünlerde doku ve ayrıntı oluşturmayı değerlendirmek üzere eğitilmiş yapay zeka tabanlı bir ölçümden elde edilir.

Xiaomi 14 Ultra, görüntüleri cihaz ekranında görüntülerken veya tipik sosyal medya kullanımı için yeterince iyi olan oldukça iyi ayrıntıları yakaladı. Ancak daha yakından incelendiğinde, özellikle iç mekanda veya düşük ışıkta çekim yaparken rakiplerin daha yüksek düzeyde ayrıntı ve daha iyi dokular sunduğu fark ediliyor.

Xiaomi 14 Ultra – İç mekan detayı
Xiaomi 14 Ultra – Yumuşak detay

Huawei Mate 60 Pro+ – İç mekan detayı
Huawei Mate 60 Pro+ – Daha ince ayrıntı

Apple iPhone 15 Pro Max – İç mekan detayı
Apple iPhone 15 Pro Max – Daha ince ayrıntılar

Gürültü

112

117

Huawei Pura 70 Ultra

Gürültü testleri , gerçek hayattaki görüntülerin yanı sıra laboratuvarda çekilen grafik görüntüleri üzerindeki yoğunluk, renklilik, gren , yapı gibi gürültünün çeşitli özelliklerini analiz eder . Doğal görüntüler için yüzlerdeki, manzaralardaki, aynı zamanda karanlık alanlardaki ve yüksek dinamik aralık koşullarındaki gürültüye özellikle dikkat edilir. Hareketli nesnelerdeki gürültü, doğal görüntüler üzerinde de değerlendirilir. 1’den 1000 lükse kadar çeşitli koşullarda ve farklı dinamik aralık koşullarında alınan grafiklerin görüntüleri üzerinde objektif ölçümler gerçekleştirilir. Kullanılan grafik, Ölü Yapraklar tablosu ve ISO 15739’dan türetilen Görsel Gürültü gibi standartlaştırılmış ölçümdür.

Elde taşınır durumda aydınlatma seviyeleriyle görsel gürültü gelişimi
Bu grafik, elde taşınır durumdaki lüks seviyesi ile görsel gürültü ölçümünün gelişimini göstermektedir. Görsel gürültü ölçümü, AFHDR kurulumundaki Ölü Yapraklar tablosunun tüm yamalarındaki görsel gürültü ölçümünün ortalamasıdır. DXOMARK görsel gürültü ölçümü ISO15739 standardından türetilmiştir.

eserler

80

82

Xiaomi Redmi 12 5G

Yapıların değerlendirilmesi, fotoğraflar üzerindeki diğer olası doğal olmayan etkilerin yanı sıra mercek gölgelendirmesine, renk sapmalarına, geometrik bozulmaya , kenar çınlamalarına , halelere, gölgelenmelere , nicelikselleştirmeye, beklenmeyen renk tonu kaymalarına bakar. Artefakt ne kadar şiddetli ve sık olursa, puandan düşülecek puan da o kadar yüksek olur. Gözlemlenen ana yapılar ve bunlara karşılık gelen puan kayıpları aşağıda listelenmiştir.

Ana fotoğraf eserleri cezaları

Uzmanlarımız halo efektleri, görüntü birleştirme sorunları ve gölgelenme gibi HDR ile ilgili çeşitli bozulmaları fark etti.

Xiaomi 14 Ultra – Hareketli portre
Xiaomi 14 Ultra – Gölgelenme

bokeh

75

85

Huawei Pura 70 Ultra

Bokeh , genellikle portre veya diyafram modunda olmak üzere tek bir özel modda test edilir ve laboratuvarda ve doğal koşullarda çekilen tüm görüntülerin görsel olarak incelenmesiyle analiz edilir. Amaç, bir DLSR ve geniş diyafram açıklığıyla çekilen portre fotoğrafının aynısını üretmektir. Dikkat edilen ana görüntü kalitesi özellikleri; derinlik tahmini, yapaylıklar, bulanıklık gradyanı ve bokeh bulanıklık spot ışıklarının şeklidir. Portre görüntü kalitesi özellikleri de (pozlama, renk, doku) dikkate alınır.

Xiaomi 14 Ultra kamera uygulaması, bokeh simülasyonu için iki farklı mod sunuyor. Bu test için ana portre modunu kullandık ve puanladık, ancak her iki mod da protokolümüzde benzer sonuçlar verdi.

Xiaomi 14 Ultra – Ana Portre modu
Xiaomi 14 Ultra – Ani noktalarda ve arka planda derinlik tahmini hataları

Huawei Pura 70 Ultra – Diyafram modu
Huawei Pura 70 Ultra – Mükemmel derinlik tahmini

Xiaomi’nin ana portre modu, güçlü arka plan bulanıklığı ve çok iyi konu ayrıntılarıyla testlerimizde iyi çalıştı. Bununla birlikte, daha fazla segmentasyon yapısı ve genel olarak daha az doğal bokeh etkisi ile konu izolasyonu açısından rekabetin biraz gerisinde kaldı. Testçilerimiz ayrıca bu modda, sık vurgu ve gölge kırpmasıyla birlikte önemli ölçüde azalmış bir dinamik aralık fark etti. Ayrıca renksel geriverim özellikle yüzlerde daha az canlıydı.

Xiaomi 14 Ultra – Sınırlı dinamik aralık, düşükRenk doygunluğuve ana portre modunda cilt tonları
Apple iPhone 15 Pro Max – Hoş renksel geriverim, portre modunda genişletilmiş dinamik aralık

Ön izleme

83

91

Apple iPhone 14 Pro Max

Önizleme testleri, kamera uygulamasının görüntünün önizlemesinin görüntü kalitesini analiz eder; özellikle dinamik aralık ve bokeh efektinin uygulanmasıyla ilgili olarak yakalama ve önizleme arasındaki farka dikkat edilir. Ayrıca, mevcut minimum yakınlaştırma faktöründen maksimum yakınlaştırma faktörüne yakınlaştırma yapılırken pozlama, renk ve odak uyarlamasının düzgünlüğü de değerlendirilir. Önizleme kare hızı LED Evrensel Zamanlayıcı kullanılarak ölçülür.

Xiaomi 14 Ultra’nın ekrandaki önizleme görüntüsü çoğu zaman gerçek çekimden önemli ölçüde farklıydı ve bu da fotoğrafçının nihai sonucu tahmin etmesini zorlaştırıyordu.

Xiaomi 14 Ultra – Yakalama
Xiaomi 14 Ultra – Önizleme – Bokeh etkisi ve yakalamaya göre daha sınırlı dinamik aralık açısından fark

Yakınlaştır

160

164

Huawei Pura 70 Ultra
DXOMARK Kamera Yakınlaştırma testleri hakkında

DXOMARK mühendisleri, kameranın varsayılan ayarlarını ve ultra genişten çok uzun menzilli yakınlaştırmaya kadar çeşitli yakınlaştırma faktörlerinde sıkıştırarak yakınlaştırmayı kullanarak, kontrollü laboratuvar ortamlarında ve dış mekan, iç mekan ve düşük ışıklı doğal sahnelerde 400’den fazla test görüntüsü yakalar ve değerlendirir. Değerlendirme, görüntülerin doğal sahnelere göre görsel olarak incelenmesi ve laboratuvarda 20 ila 1000 lüks arasındaki farklı koşullar ve 2300K ila 6500K arasındaki renk sıcaklıkları altında yakalanan grafik sihirbazlarının objektif ölçümlerinin çalıştırılmasıyla gerçekleştirilir.

Testlerimizde Xiaomi 14 Ultra yakınlaştırma kategorisinde oldukça iyi performans gösterdi. Güçlü tele donanımı (iki özel tele kamera) ve performansı sayesinde cihaz, tele alanında bugüne kadarki en yüksek puanı elde etti. Yakın ve orta tele mesafedeki görüntü sonuçları özellikle etkileyiciydi. Ultra geniş kamera da iyi görüntü kalitesi yakaladı ancak bazı test özelliklerinde sınıfının en iyisinin gerisinde kaldı.

Xiaomi 14 Ultra Zoom Puanları ve Ultra Premium Karşılaştırması
Bu grafik, değerlendirilen farklı yakınlaştırma aralıkları için göreceli puanları göstermektedir. Apsis 35 mm eşdeğer odak uzaklığıyla ifade edilir. Yakınlaştırma puanları sağda, Uzaklaştırma puanları ise solda görüntülenir.

Geniş

113

122

Huawei Pura 70 Ultra

Bu testler, ultra geniş kameranın performansını 12 mm’den 20 mm’ye kadar çeşitli odak uzunluklarında analiz eder. Tüm görüntü kalitesi özellikleri, renk sapmaları, mercek yumuşaklığı ve bozulma gibi yapay unsurlara özellikle dikkat edilerek değerlendirilir. Aşağıdaki resimler test edilen sahnelerin bir özetidir.

Xiaomi 14 Ultra ultra geniş kamera genel olarak iyi bir performans sergiledi ancak özellikle 16 mm’den 21 mm’ye eşdeğer odak uzaklığı ayrıntıları açısından Honor Magic6 Pro veya Huawei Mate 60 Pro+ gibi en iyilere yetişemedi. Görüntü gürültüsü kontrol altındaydı ancak ayrıntı eksikliği fark ediliyordu.

Xiaomi 14 Ultra – Ultra geniş (18 mm)
Xiaomi 14 Ultra – Yüzde hafif detay kaybı

Huawei Mate 60 Pro+ – Ultra geniş (18 mm)
Huawei Mate 60 Pro+ – İyi konu ayrıntısı

Apple iPhone 15 Pro Max – Ultra geniş (18 mm)
Apple iPhone 15 Pro Max – İyi konu ayrıntısı, biraz gürültü

Tele

120

En iyi

Tüm görüntü kalitesi özellikleri, doku ve ayrıntılara özellikle dikkat edilerek, yaklaşık 40 mm’den 300 mm’ye kadar odak uzaklıklarında değerlendirilir. Skor, laboratuvardaki bir dizi nesnel ölçümden ve gerçek hayattaki görüntülerin algısal analizinden elde edilir.

Odak uzaklığı başına DXOMARK CHART (DMC) ayrıntı koruma puanı
Bu grafik, farklı ışık koşulları için tam çerçeve eşdeğer odak uzaklığına göre DMC ayrıntı koruma puanının gelişimini gösterir. X ekseni, karşılık gelen her çekim mesafesi için ölçülen eşdeğer odak uzunluğunu temsil eder ve y ekseni, maksimum ayrıntı koruma metrik puanını temsil eder: daha yüksek değer, daha iyi kalite anlamına gelir. Büyük noktalar, kamera uygulamasının kullanıcı arayüzünde bulunan yakınlaştırma oranına karşılık gelir.

Xiaomi 14 Ultra, mobil fotoğrafçılara zoom kategorisinde birden fazla seçenek sunuyor ancak en güçlü performansı tele kamerada oldu. Cihaz, özellikle yakın ve orta mesafede çok az gürültü içeren ancak yüksek düzeyde ayrıntı içeren görüntülerle mükemmel bir tele yakınlaştırma deneyimi sağladı.

Xiaomi 14 Ultra – Yakın mesafe tele (50mm)
Xiaomi 14 Ultra – İyi detay, yüze mükemmel odaklanma

Apple iPhone 15 Ultra – Yakın mesafe tele (50 mm)
Apple iPhone 15 Ultra – Ayrıntı eksikliği, biraz odak dışı

170 mm eşdeğeri gibi zorlu uzun menzilli tele ayarlarında bile 14 Ultra, gürültüyü çok iyi kontrol altında tutarken, etkileyici miktarda ayrıntı içeren net görüntüler üretti.

Xiaomi 14 Ultra – Uzun menzilli tele (170mm)
Xiaomi 14 Ultra – Sınırlı gürültü, oldukça iyi detay

Huawei Mate 60 Pro+ – Uzun menzilli tele (170 mm)
Huawei Mate 60 Pro+ – Sınırlı gürültü, ayrıntı kaybı, zil sesi

Apple iPhone 15 Pro Max – Uzun menzilli tele (170 mm)
Apple iPhone 15 Pro Max – Hafif gürültü, oldukça iyi detay

Tele modülü, bir nesneye son derece yakın mesafeden odaklanma yeteneği sayesinde bir akıllı telefon için olağanüstü makro sonuçlar da sağladı. Makro, bazı rakiplerin 1:1 büyütme oranını yakalayamamış olsa da, kareyi çok fazla ayrıntıyla dolduran ve rakiplere göre daha düşük gürültü seviyelerine sahip olan küçük konular yakalanmıştır.

Xiaomi 14 Ultra – 120mm yakın odaklama – Mükemmel ayrıntı, neredeyse gürültüsüz
Huawei Pura 70 Ultra – 120 mm yakın odak – Önemli detay kaybı
Apple iPhone 15 Pro Max – 120 mm yakın odak – Önemli ayrıntı kaybı, gürültü

Video

150

158

Apple iPhone 15 Pro
DXOMARK Kamera Video testleri hakkında

DXOMARK mühendisleri, kameranın varsayılan ayarlarını kullanarak kontrollü laboratuvar ortamlarında ve doğal düşük ışıklı, iç ve dış mekan sahnelerinde 2,5 saatten fazla video yakalar ve değerlendirir. Değerlendirme, çeşitli koşullarda çekilen doğal videoların görsel olarak incelenmesini ve laboratuvarda 1 ila 1000+ lüks arasındaki farklı koşullar ve 2.300K ila 6.500K arasındaki renk sıcaklıkları altında kaydedilen grafiklerin videoları üzerinde objektif ölçümlerin yapılmasını içerir.

Testlerimizde Xiaomi 14 Ultra, iyi pozlama ve geniş dinamik aralık, güzel renkler, düşük gürültü ve etkili stabilizasyon ile mükemmel bir video performansı sundu. İşin kötü tarafı, testçilerimiz bazı iç mekan ve düşük ışıklı sahnelerde yerel gürültü, ara sıra yavaş odak geçişleri ve video kareleri arasındaki keskinlik farklarını gözlemledi.

Kamera, tüm arka kameralarda 30 fps’de 8K çözünürlükte ve 60 fps’de 4K çözünürlükte kaydı destekler. Ayrıca 14 Ultra, ayarlanabilir kare hızları ve çeşitli sinema seçenekleriyle özel bir film modu sunarak videografçıların yaratıcı esnekliğini genişletiyor. Xiaomi’nin HLG (Hibrit Log-Gama) tabanlı HDR formatını kullanan ana sinema modunu test ettik. Farklı, daha parlak bir görüntü sunan Dolby Vision da ayarlarda mevcuttur. Genel performans her iki mod için de benzerdir.

Xiaomi 14 Ultra Video puanları Ultra Premium’a karşı
Video testleri, pozlama, renk, doku veya gürültü gibi durağan görüntülerle aynı görüntü kalitesi niteliklerinin yanı sıra hız, pozlamanın düzgünlüğü ve kararlılığı, beyaz dengesi ve otomatik odaklama geçişleri gibi zamansal hususları da analiz eder.

Maruziyet

113

116

Apple iPhone 15 Pro

Pozlama testleri, ana konunun parlaklığını ve dinamik aralığı değerlendirir; örn. görüntünün hem parlak hem de karanlık alanlarında görünür ayrıntıları oluşturma yeteneği. Maruz kalmanın stabilitesi ve zamansal adaptasyonu da analiz edilir.

Xiaomi 14 Ultra, video pozlama konusunda çok iyi sonuçlar verdi. Konunun pozlaması iyiydi ve geniş dinamik aralık, düşük ışıkta veya arkadan aydınlatmalı sahnelerde kayıt yaparken bile iyi vurgu ve gölge ayrıntısı sağladı. Ancak test uzmanlarımız zaman zaman iç mekan koşullarında ve düşük ışıkta bazı hafif pozlama geçiş sorunları ve dengesizlikler fark etti.

Xiaomi 14 Ultra – Doğru hedef pozlama, geniş dinamik aralık ancak hafif pozlama geçiş sorunları

Apple iPhone 15 Pro Max – Doğru hedef pozlama, geniş dinamik aralık ve yumuşak pozlama geçişi

Renk

118

119

Magic6 Pro’yu onurlandırın

Görüntü kalitesinde renk analizi, renksel geriverime, cilt tonu oluşturmaya, beyaz dengesine, renk gölgelendirmesine, beyaz dengesinin kararlılığına ve ışık değiştiğinde adaptasyonuna bakar.

Parlak gün ışığında ve iç mekan koşullarında kayıt yaparken video rengi mükemmeldi. Düşük ışıkta hafif ama yine de kabul edilebilir bir renk tonu fark edilebilir. Çoğu test sahnesinde ten tonları güzel ve doğruydu.

Xiaomi 14 Ultra – Nötr beyaz dengesi, doğru cilt tonu oluşturma

Apple iPhone 15 Pro Max – Doğru beyaz dengesi ve cilt tonu oluşturma

Otomatik odaklama

114

120

Huawei Pura 70 Ultra

Video odaklaması güvenilir bir şekilde çalıştı; odak her zaman hedefe kilitlendi ve hiçbir hata olmadı. Odak geçişleri düzgün ve hoştu ancak bazen çok yavaş olabiliyordu.

Xiaomi 14 Ultra – Düşük gürültü, oldukça iyi doku

Apple iPhone 15 Pro Max – İnce parlaklık gürültüsü, iyi doku

Doku

113

118

Oppo Find X6 Pro

Doku testleri, gerçek hayattaki videoların yanı sıra laboratuvarda kaydedilen grafik videolarının ayrıntı düzeyini ve dokusunu analiz eder. Doğal video kayıtları, hem aydınlık hem de karanlık alanlardaki ayrıntı düzeyine özellikle dikkat edilerek görsel olarak değerlendirilir. 1’den 1000 lüks’e kadar çeşitli koşullarda alınan tabloların görüntülerinin objektif ölçümleri yapılır. Kullanılan grafikler DXOMARK grafiği (DMC) ve Ölü Yapraklar tablosudur.

DXOMARK CHART (DMC) ayrıntı koruma video puanı ve lüks düzeyleri karşılaştırması
Bu grafik, DMC ayrıntı koruma video puanının videodaki lüks düzeyine göre gelişimini gösterir. DMC ayrıntı koruma puanı, DXOMARK grafiğimizdeki çeşitli ürünlerde doku ve ayrıntı oluşturmayı değerlendirmek üzere eğitilmiş yapay zeka tabanlı bir ölçümden elde edilir.

Yakalanan doku seviyesi gün ışığı koşullarında mükemmeldi, ancak daha loş koşullarda kayıt yaparken ayrıntılar biraz yumuşaklaştı ve testçilerimiz ince ayrıntıların eksikliğini fark etti.

Gürültü

118

119

Oppo Find X7 Ultra

Gürültü testleri, gürültünün yoğunluk, renklilik, gren, yapı, gerçek hayattaki video kayıtlarındaki zamansal yönler ve laboratuvarda çekilen grafik videoları gibi çeşitli özelliklerini analiz eder. Doğal videolar, karanlık alanlardaki gürültüye ve yüksek dinamik aralık koşullarına özellikle dikkat edilerek görsel olarak değerlendirilir. 1’den 1000 lükse kadar çeşitli koşullarda kaydedilen grafiklerin videoları üzerinde objektif ölçümler yapılır. Kullanılan grafik DXOMARK görsel gürültü tablosudur.

Aydınlık düzeyiyle uzaysal görsel gürültü gelişimi
Bu grafik, uzaysal görsel gürültünün lüks düzeyine göre gelişimini göstermektedir . Uzamsal görsel gürültü, video gürültü kurulumundaki görsel gürültü grafiğinde ölçülür. DXOMARK görsel gürültü ölçümü ISO15739 standardından türetilmiştir.

Video gürültü seviyeleri tüm test koşullarında düşüktü ve bu da düşük ışıklı kayıtlarda bile keyifli çekimler sağlıyordu. Bazı durumlarda, testçilerimiz düşük ışıkta çekim yaparken hafif yerel gölge gürültüsü fark etti.

stabilizasyon

115

118

Apple iPhone 15 Pro

Sabitleme değerlendirmesi, cihazın OIS, EIS veya başka herhangi bir araç gibi yazılım veya donanım teknolojileri sayesinde görüntüleri sabitleme yeteneğini test eder. Değerlendirme, çeşitli aydınlatma koşullarında yürüme ve koşma kullanım durumlarında kalan hareket, pürüzsüzlük, jello artefaktları ve kalan hareket bulanıklığına bakar. Aşağıdaki video test edilen sahnelerden birinden alıntıdır.

Xiaomi’nin video sabitleme sistemi, kamerayı sabit tutarken ve kayıt sırasında yürürken kamera hareketini önlemede oldukça etkiliydi. Yine de test uzmanlarımız, tüm test koşullarında, kaydırma sırasında hafif bir çerçeve kayması etkisi ve kareler arasındaki keskinlik farklarını fark etti.

Xiaomi 14 Ultra – Hafif kamera sarsıntısı, kareler arasında keskinlik farklılıkları

Apple iPhone 15 Pro Max – Hafif kamera sarsıntısı

eserler

75

86

Xiaomi 12S Ultra

Artefaktlar , laboratuvardaki SFR grafiğindeki MTF ve zil ölçümlerinin yanı sıra LED Evrensel Zamanlayıcı kullanılarak kare hızı ölçümleriyle değerlendirilir . Doğal videolar, diğerlerinin yanı sıra takma ad verme , niceleme, engelleme ve renk tonu değiştirme gibi yapay unsurlara özellikle dikkat edilerek görsel olarak değerlendirilir . Artefakt ne kadar şiddetli ve sık olursa puandan düşülecek puan da o kadar yüksek olur. Ana eserler ve karşılık gelen puan kaybı aşağıda listelenmiştir.

Ana video yapıtlarının cezaları

Video artifaktları açısından, testçilerimiz ince detaylarda hareli desenler buldu. Kamerayı kaydırırken titreme etkisi meydana gelebilir ve arkadan aydınlatılan sahneleri kaydederken parlama ortaya çıkabilir.